Ugrás a tartalomhoz Lépj a menübe

Németország - Anglia 4-1

2010.06.29

Egész Németország azon izgult, hogy a középpálya főnöke, Bastian Schweinsteiger felépül-e a mai találkozóra. Nos, a németek orvosi stábja mindent bevetett, hogy a „Schweini” becenévre hallgató fedezet ott legyen Anglia ellen a kezdőben, és végül sikerrel is járt. A másik oldalon Fabio Capellónak nem voltak ilyen gondjai, nyugodtan a pályára küldhette a Szlovénia ellen a továbbjutást kiharcoló csapatát.

Az első percekben kóstolgatták egymást a felek, majd a 4. percben Wayne Rooneyt állította meg a játékvezető lesen (alighanem tévesen), pár pillanattal később pedig Mesut Özil nevéhez fűződött az első helyzet, aki egy jó labdával lépett ki a védők közül, de a jobbról, kicsit kiszorított szögből leadott lövését David James lábbal védeni tudta.

Kép Aki esetleg azt gondolta, hogy ettől majd felpörög a meccs, az alighanem szomorúan konstatálta, hogy inkább szorgos mezőnyjáték folyt a pályán, ritmusváltások és helyzetek nélkül.

Ez az állapot a 20. percig tartott, amikor is majdhogynem a semmiből szerzett vezetést Németország: Manuel Neuer hatalmas kirúgása átszállt az angol védelmen, Matthew Upson nem volt elég határozott, és ezt Miroslav Klose kihasználta, majd estében 11 méterről a kimozduló James mellett az angol kapuba lőtt (1–0).

Az angolok egy távoli John Terry-lövéssel válaszoltak (Neuer biztosan fogta), de hiába kerültek enyhe mezőnyfölénybe, a fegyelmezetten záró német védelemmel szemben jóformán még lövésig sem jutottak, és az eladott labdák száma továbbra is magas volt mindkét oldalon. Az első félóra után végre felpörgött a meccs, de még hogy! Előbb Klose majdnem megduplázta csapata és saját góljainak számát, de Thomas Müller labdáját követően nem tudott túljárni James eszén, majd pár pillanat múlva Jermaine Defoe fejese a lécen csattant – igaz, lesen tartózkodott.

Kép Aztán a németek megint lőttek egy gólt. Ezúttal az utóbbi időben gyengébb teljesítményt nyújtó Lukas Podolski lőtt balról, kiszorított szögből az angol kapuba Müller labdáját követően a 32. percben (2–0).

Anglia kis híján szépített, de Lampard közelről nem tudta gólra váltani Milner labdáját, majd egy szögletet követően Steven Gerrard belépője is kellett egy újabb német gól elkerüléséhez. Pár pillanat múlva, a 37. percben az angolok egy jobboldali beívelésből szépíteni tudtak, Upson valamelyest jóvátette hibáját, és az elmélázó német bekkek között, Neuert is megelőzve a hálóba bólintott (2–1).

Egy perccel később pedig Németország elrebeghetett egy imát, hogy a partjelző nem vette észre, hogy Lampard távoli bombája a lécről a gólvonal mögé pattant, így megfosztották a háromoroszlánosokat egy nyilvánvaló és szabályos góltól.

A második félidőt egy kapu mellé guruló Gerrard-lövés vezette fel, de az 52. percben Lampard már pontosabban célzott, 36 méterről elvégzett szabadrúgása a lécen csattant, onnan pedig felfelé repült a Jabulani, így az egyenlítés (csakúgy, mint az 57. percben, amikor Philipp Lahm rövid hazagurításánál Neuernek kellett mentenie Defoe elől) megint elmaradt. Müller az 58. percben mellélőtt labdájával a németek is feliratkoztak a második félidőben a lőlapra, majd Anglia egyre inkább kezdett magára találni, Milner lövésénél bizony nagyon kellett a németeknek, hogy Jerome Boateng blokkolni tudjon, és Defoe-t is az utolsó pillanatban tudta csak Arne Friedrich szerelni, majd Schweinsteiger távoli lövése surrant el centikkel James kapuja mellett.

A 67. percben ismét kétgólos hátrányba került Anglia: Lampard 38 méterről elvégzett szabadrúgása a sorfalról levágódott, ebből egy remek kontrát vezettek a németek, aminek a végén Schweinsteiger passzát követően Müller a bal alsó sarokba lőtt (3–1). Sőt, két perccel később Müller duplázhatott volna, de elkapkodta a lövést, ami így a kapu mellé gurult.

Kép Három perccel később aztán mégis összejött a Müller-dupla: egy angol bedobásból (!), a német kapu előteréből indult megint a Nationalelf kontrája; Özil középre passzolt, a Bayern München üdvöskéje pedig közelről a léc alá lőtt (4–1). Anglia majdnem padlóra került – azért a majdnem, mert Gerrard ziccerét szépen védte Neuer a 81. percben, ezt leszámítva német labdázgatás folyt a pályán.

Németország tehát 4–1-re legyőzte Angliát, és így bejutott a világbajnokság legjobb nyolc csapata közé. Azt már sosem tudjuk meg, hogy mi lett volna akkor, ha a játékvezető megadja Lampard teljesen szabályos gólját, de ezzel együtt sem érdemtelen a német továbbjutás, hiszen mind támadásban, mind védekezésben összességében felülmúlták az ezúttal gyengén játszó ősi riválist.

Németország–Anglia 4–1 (2–1)

Bloemfontein, Free State, 48.000 néző, vezette: Larrionda (uruguayi)
Németország: Neuer – Lahm, Mertesacker, Friedrich, Boateng – Khedira, Schweinsteiger – Müller (Trochowski 71.), Özil (Kiessling 83.), Podolski – Klose (Gomez 71.)
Anglia: James – Johnson (Wright-Phillips 87.), Terry, Upson, A. Cole – Lampard, Barry – Milner (J. Cole 64.), Gerrard – Defoe (Heskey 71.), Rooney
Gól: Klose (20.), Podolski (32.), Müller (67., 70.) illetve Upson (37.)